Konstituering i kommunerne 2018-2021

Siden vil blive opdateret med de nye byråds konstitueringer, efterhånden som de foreligger.

 

I 2017 stillede 59 kandidater op for Slesvigsk Parti i de 4 kommuner Aabenraa, Haderslev, Tønder og Sønderborg, heraf 19 kvindelige og 40 mandlige kandidater. I Aabenraa var der opstillet 22, i Haderslev 6, i Tønder 15 og i Sønderborg 16 kandidater.

 

Aabenraa Kommune

Erwin-Andresen300x450

Erwin Andresen

Havnebestyrelsesformand

Økonomiudvalget

Vækstudvalget for land og by

Bestyrelsesmedlem i Business Aabenraa

Læs mere om Erwin her...

 

Kurt-Andresen300x450

Kurt Andresen

Næstformand i Udvalget for Teknik og Miljø

Udvalget for Kultur og Fritid 

 

Læs mere om Kurt her...

 

Haderslev Kommune

Carsten-Leth-Schmidt300x450

Carsten Leth Schmidt

Kultur- og fritid

Landdistrikter 

 

Læs mere om Carsten her...

 

Sønderborg Kommune

Stephan-Kleinschmidt-300x450

Stephan Kleinschmidt

1. viceborgmester

Formand for Udvalget for kultur, handel og turisme 

Økonomiudvalget 

Læs mere om Stephan her...

 

Gerhard-Bertelsen300x450

Gerhard Bertelsen

Formand for Erhvervsudvalget

Arbejdsmarkeds- og integrationsudvalget 

Læs mere om Gerhard her...

 

Christel-Leiendecker300x450

Christel Leiendecker

Børne- og uddannelsesudvalget

Udvalget for kultur, handel og turisme

Læs mere om Christel her...

Dieter-Jessen300x450

Dieter Jessen

Teknik- og miljøudvalget

Social- og seniorudvalget 

 

Læs mere om Dieter her...

Kirsten-Bachmann_breit300x450

Kirsten Bachmann

Sundhedsudvalget

Næstformand i §17, stk. 4 udvalget for landdistrikter og natur

Læs mere om Kirsten her...

Tønder Kommune

Louise-Thomsen-Terp300x450

Louise Thomsen Terp

Børn og Skoleudvalget 

 

Læs mere om Louise her...

Konstituering i kommunerne 2014-2017

Aabenraa Kommune

Erwin-Andresen300px(1)

Erwin Andresen

Økonomiudvalget

Formand for havnebestyrelsen i Aabenraa

Vækst- og Udviklingsudvalget

Kurt_Andresen_300x450(1)

Kurt Andresen

Teknik- og Miljøudvalget

Børne- og Uddannelsesudvalget

Haderslev Kommune

Uwe_Jessen_300x450(4)

Uwe Jessen

Økonomiudvalget

Kultur- og Fritidsudvalget

Sønderborg Kommune

Stephan_Kleinschmidt_300x450

Stephan Kleinschmidt

Økonomiudvalget

Formand for Udvalget for kulturel og regional udvikling

Dieter Jessen_300x450

Dieter Jessen

Næstformand i Børn- og ungeudvalget

Socialudvalget

Sundhedsudvalget

Tønder Kommune

Jørgen_Popp_Petersen_300x450

Jørgen Popp Petersen

Formand for Kultur- og Fritidsudvalget

Marit_Jessen_Ruediger_300x450

Marit Jessen Rüdiger

Sundhedsudvalget

Louise_Thomsen_Terp_300x450

Louise Thomsen Terp

Børn og Skoleudvalget